معرفی دیوار فوق سبک

یکی از محصولات صنعتی شرکت پایدار سازه ، دیوار فوق سبک مقاوم در برابر زلزله میباشد.

هم اکنون دیوارهای فوق سبک بدون استفاده از ملات ماسه و سیمان ، گچ و خاک ، آب و شاتکریت میباشد که با تمهیدات اتصالی به سقف ،کف و ستونها به بازار معرفی میگردد که غیر قابل اشتعال ، با دوام و با سطحی صاف و هموار میباشد.

اطلاعات فنی محصول

جدول نتایج آزمون های انجام شده بر روی دیوار فوق سبک در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن

جوابیه مرکز تحقیقات ضوابط استاندارد ملی ایران و بین المللی نوع آزمایش ردیف
مقاومت 75 دقیقه پایداری 240 دقیقه     استاندارد ملی ایران 1-12055 مقاومت در برابر آتش 1
Rw=44db استاندارد ملی ایران3-8568و 1-8834 صدای هوابرد 2
k/w2.080&0.44 ASTMC1363 استاندارد انتقال حرارت 3
مناسب بدون شکست و ترک BS8200 & DIN4103استاندارد ضربه جسم سخت 4
مناسب بدون فرو ریختگی d11429 & 11272 استاندارد ملی ایران ضربه جسم نرم 5
صفر بر اساس آزمایش انجام شده شانزده صدم درصد جذب رطوبت 6
Kg7=10cmبا ضخامت بر اساس وزن پانل و کلیه اتصالات گالوانیزه وزن یک متر مربع 7

به عنوان یک مثال، استفاده از دیوارهای فوق سبک بر اساس آیین نامهء مبحث ششم مقررات ملی ساختمان و استاندارد 2800 زلزله بند 2-8 با سرعت 100 کیلوکتر  در شهر تهران ، که نیروی فشار و مکش باد به شدت 175 و 150 کیلوگرم و بار باد به شدت 50 کیلوگرم را بر اجزای سازه اعمال میکند، در محدوده شهری تا 86 طبقه و در خارج از شهر تا 113 طبقه 20/3 متری امکان پذیر است.

ویژگی های دیوار فوق سبک

شرکت پایدار سازه بر آن است با تنوع سبد محصولات خود همراه با کیفیت در راستای اهداف ذکر شده پاسخی ایده ال برای نیاز و خواسته های مشتریان ارائه نماید و به شعار ما با زلزله کنار آمده ایم تحقق بخشد.

این شرکت علاوه بر تولید محصول خود نیز ، طراحی نظارت و اجرا در امر سبک سازی و ایمن سازی ساختمان در برابر زلزله با استفاده از دانش نخبگان دانشگاههای برتر کشور و همکاری مخترعین انجام میدهد.

به همین منظور به معرفی محصول تولیدی شرکت پایدار سازه میپردازیم و همچنین برخی از ویژگی های دیوار فوق سبک را شرح میدهیم.

 • سبک بودن
 • ارزان ومدرن
 • حداقل دور ریز مصالح و سهولت در نصب تاسیسات
 • ایجاد سیستم ساختمانی در برابر زلزله
 • عایق صوتی و حرارتی
 • دیوار فوق سبک دوستدار محیط زیست
 • کاهش وزن مردة ساختمان
 • مقاومت در برابر ضربه و نیروهای عمود بر صفحه از قبیل نیروی باد
 • افزایش فضای مفید داخلی
 • دوام و طول عمر بیشتر ساختمان
 • عدم جذب رطوبت
 • اتصالات دیوار فوق سبک

ارزان ومدرن

دیوارهای تولیدی این شرکت دارای قیمت تمام شدة ارزانتر از اکثر دیوارهای موجود در بازار کشور است که در ادامه یک آنالیز ساده در این خصوص آمده است.

 1. -حذف ملات ماسه ، سیمان ،گچ ،خاک، آب و شاتکریت حدود 5% هزینهء مصالح و حدود 1.5 درصد قیمت تمام شدهء دیوار را کاهش میدهد.
 2. میزان بسیار پایین دور ریز مصالح در مواردی اعم از بارگیری، تخلیه و حمل به طبقات ، اجرای دیوار، اجرای شاتکریت لایهء رویی و نیز حذف نخاله در زمان شیار زنی دیوار جهت عبور لوله های تاسیساتی، جمعا سبب کاهش حدود 20 درصدی در هزینه حمل مصالح اولیه و ضایعات تولیدی میشود. به عبارت دیگرحدود 20 درصد هزینه ء حمل و نقل و حدود 2 درصد قیمت تمام شدهء کلی دیوار از این طریق کاهش می یابد.
 3. تنها با حدود1.5 سانتی متر پوشش رویهء گچ یا هر نوع مصالح پوششی دیگر جهت نازک کاری , عملا نیازی به گچ و خاک وجود ندارد و حذف گچ و خاک حدود 25 درصد هزینه نازک کاری و حدود 5/3 درصد قیمت تمام شدهء دیوار را کاهش میدهد.
 4. حذف داربست و تجهیزات بنایی نظیر تخته زیر پایی، بشکه ، شلنگ، آب و … حدود 5 درصد هزینهء اجرا و نصب دیوار و حدود 1 درصد قیمت تمام شده دیوار را کاهش میدهد.
 5. عدم نیاز به وال پست و نعل درگاه در فریم پنجره ها و چارچوب درب ها حدود 5/4درصد قیمت تمام شدهء دیوار را کاهش میدهد.
 6. با جمع ارقام فوق به سادگی مشاهده میشود که قیمت تمام شدهء این دیوار نسبت به سایر دیوارها به طور متوسط حدود 15 درصد کاهش می یابد. ضمن اینکه سرعت اجرای بالای این محصول در مقایسه با سایر دیوارها ، سبب کاهش زمان اجرا و بهره برداری سریع تر از پروژه میشود.

شایان ذکر است در صورتی که طراحی ساختمانها بر اساس این دیوار انجام گیرد، قیمت تمام شدهء مجموع ساختمان نیز به دلیل کاهش قابل توجه وزن سازه و فولاد مصرفی به میزان 10 تا 17 درصد کمتر خواهد بود.

حداقل دور ریز مصالح و سهولت در نصب تاسیسات

دور ریز مصالح در زمان تولید ، حمل و نصب این دیوار بسیار پایین است.

در زمان اجرای این دیوار نیاز به شیار زنی های گسترده در سطح دیوار وجود نداردو تنها با استفاده از سشوار صنعتی و قیچی آهن بر ، امکان عبور تمامی لوله های تاسیساتی بدون هر گونه ضایعاتی در داخل دیوار وجود دارد.

بعد از عبور لوله های تاسیساتی نیز نیازی به ترمیم کلی یا موضعی در دیوار نخواهد بود و تنها با برگرداندن رابیتس به حالت اولیه خود ، پوشش دیوار با هر گونه مصالح اعم از گچ، ملات و … به راحتی امکان پذیر است.

ایجاد سیستم ساختمانی در برابر زلزله

در زمان زلزله ، معمولا عملکرد دیوارهای متداول به صورت میانقاب است و این امر سبب خواهد شد تا ساختمان در زمان کوتاهی تحت تنشهای ناشی از زلزله تخریب گردد.

عملکرد دیوار فوق سبک به دلیل استفاده از اتصالات خاص و رفتار غیر میانقاب، به گونه ای است که در زمان زلزله درگیری قابل توجهی میان دیوار و سازه ایجاد نشده و به همین دلیل از تخریب سازه به دلیل تنش های ناشی از دیوار جلوگیری به عمل می آید.

از طرف دیگر یکی از دلایل مرگ و میر در زمان زلزله ، محبوس شدن ساکنین در داخل ساختمان و ناتوانی در خروج از دربهای قفل شده ( به دلیل پیچیدگی چارچوبها بر اثر فشار دیوار) است.

با توجه به اینکه دیوار فوق سبک هیچ فشاری را روی چارچوبها ایجاد نمیکند، امکان خروج از مبادی اضطراری در هر زمانی برای ساکنین فراهم است.

عایق صوتی و حرارتی

بنابر آیین نامه های موجود در بحث انرژی و عایق (مبحث 18 و 19) امکان ایجاد عایق های صوتی و حرارتی در ساختمان از جمله مهمترین عواملی است که میتواند سبب کاهش در مصرف انرژی و ایجاد عایق مناسب در برابر صوت یا حرارت گردد.

به طور کلی یک سیستم مناسب در برابر صوت و حرارت باید دارای دو ویژگی مهم باشد:

 • استفاده از پلی استایرن یا مواد مشابه به عنوان فاکتور اصلی عایق بندی
 • ایجاد عایق مناسب در محل تقاطع ها و اتصالات برای جلوگیری از هدر رفت انرژی

در دیوار فوق سبک سعی شده است تا با بهره گیری از پلی استایرن و طراحی اتصالات مجزا برای کاهش پلهای حرارتی یا صوتی ، مرز مشخص شده در آیین نامه های طراحی به بهترین نحو راعایت گردد.

توجه به این موضوع در دراز مدت میتواند کمک قابل توجهی به اقتصاد ساختمان داشته باشد. به عنوان مثال ضریب انتقال حرارت در این دیوار حدود 44/0 است که در سایر دیوارها این ضریب انتقال بیش از 1 میباشد.و طبق محاسبات انجام شده در صورت استفاده از این دیوار حداقل 25% صرفه جویی ریالی k

در تاسیسات سرمایشی و به همین ترتیب ، حداقل 10% صرفه جویی در تاسیسات گرمایشی ایجاد خواهد شد و البته به این میزان ، کاهش هزینه های مصرف کنندة نهایی را نیز میبایست اضافه نمود.

علاوه بر کاهش مصرف انرژی در ساختمان ، کاهش انتقال صوت به میزان 44 دسی بل از جمله ویژگی های منحصر به فرد این دیوار به شما می آید.

دیوار فوق سبک دوستدار محیط زیست

در تولید و اجرای این دیوار کمترین استفاده از منابع طبیعی از جمله ماسه ، خاک، سنگ، آب و …. میشود و قابلیت بازیافت برای این دیوار ها وجود داشته و ضایعات ناچیزی ایجاد می نماید.

از طرف دیگر ، استفاده از این دیوار نقش به سزایی در کاهش مصرف انرژی در ساختمان دارد. لذا این محصول را میتوان به عنوان دوستدار محیط زیست معرفی نمود.

کاهش وزن مردة ساختمان

یکی از عوامل اصلی کاهش وزن آهن و بتن مصرفی در اسکلت و فونداسیون ، کاهش بار مرده ساختمان است.

مبحث ششم مقررات ملی ساختمان ، وزن مرده تابعی از وزن مصالح و مواد مصرفی در کفسازی معماری ، وزن خود اسکلت ، دیوارهای پیرامونی و دیوارهای نما، پارتیشن های داخلی و سقف سازه ای ساختمان است.چنانچه وزن هر یک از این اجزا کاهش یابد ، بار مردة مجموع ساختمان کاهش می یابد و در نتیجه طراحی مقرون به صرفه تر و اقتصادی تری برای سازه اصلی ساختمان میتواند انجام شود.

از آنجا که بار پارتیشن های داخلی ، دیوارهای پیرامونی و دیوار نما قسمت مهمی از بار مردة ساختمان را شامل میشوند، بنابراین با کاهش این بار ، مقدار قابل توجهی از بار مردة ساختمان کاهش می یابد که با استفاده از دیوارهای فوق سبک این مقدار در حدود 200 کیلو گرم است.

مقاومت در برابر ضربه و نیروهای عمود بر صفحه از قبیل نیروی باد

مقاومت این دیوار برای نیروهای عمود بر صفحه طبق استاندارد سازمان تحقیقات ساختمان و مسکن ، در مواردی از قبیل نیروی شدید باد و یا ضربه های ناگهانی وارده به دیوار در حدود 178 کیلو گرم است.

افزایش فضای مفید داخلی

با کاهش ضخامت دیوارها فضای مفید داخلی افزایش می یابد. دیوار فوق سبک به دلیل انطباق فوق العاده با مبحث 18 و 19 ساختمان ، عدم نیاز به گچ و خاک در داخل ، تراز و شاقول بودن در پلان و ارتفاع و کاهش دوغاب مصرفی در نما، سبب کاهش ضخامت دیوار تمام شده و نهایتا افزایش حجم مفید ساختمان می شود.

دوام و طول عمر بیشتر ساختمان

همانطور که میدانیم میانگین عمر ساختمان ها در کشور ما بین 30 تا 40 سال است که این آمار با استانداردهای جهانی فاصلة زیادی دارد. یکی از دلایل این اختلاف استفاده از حجم زیادی از مصالح و شیوه های سنتی در صنعت ساختمان است.

شیوه ها و مصالح سنتی با داشتن سه فاکتور اصلی پرت انرژی بالاتر ، زمان ساخت طولانی تر و عمر و دوام کمتر نسبت به مصالح و شیوه های صنعتی ،در صنعت ساختمان امروز جهان ، کمتر مورد استفاده قرار میگیرند.

این در حالی است که در کشور ما طیف وسیعی از این مصالح و شیوه های ساخت و ساز سنتی به کار گرفته میشود.

عدم جذب رطوبت

پدیدة جذب رطوبت دیوار به واسطه خرابی تاسیسات عبوری یا خاصیت مویینگی دیوار مجاور با محیط مرطوب، یکی از پدیده های رایج در ساختمان است که سبب نم زدگی دیوارها میشود.

نم زدگی علاوه بر ایجاد ترک ، تاول و ظاهری نامطلوب در سطح دیوار ، سبب کاهش مقاومت و ایستایی دیوارها، پوسیدگی تاسیسات و حتی گاهی تخریب آنها در دراز مدت می گردد.

در برخی مناطق، نظیر نوار شمالی و جنوبی کشور که درصد رطوبت هوا بسیار بالاست، این نم زدگی در دیوارها حتی میتواند بستری مناسب برای رشد حشرات ، قارچ ها و باکتری ها نموده و سبب انتقال بیماری های مختلف شود.

نم زدگی یکی از پدیده هایی است که با وجود عایق کاری های رطوبتی مختلف در ساختمان ، هنوز هم جز مشکلات اصلی بهره برداران به شما می آید.

این دیوار فوق سبک به خاطر بهره جستن از مواد پلی استایرن در ترکیب اصلی خود ، به عنوان یک دیوار عایق رطوبت بسیاری از مشکلات مذکور را پوشش خواهد داد.

اتصالات دیوار فوق سبک

به منظور نصب و اجرای این دیوار ، اتصالات مختلفی( شامل هفده نوع اتصالات) پیش بینی شده است که با نظارت تیم فنی این شرکت کورد استفاده قرار میگیرد.

این اتصالات از جنس گالوانیزه بوده و با تمهیدات مختلف برای اتصالات کف ، سقف ، ستونها ، نما ، گوشه دیوارها و پنجره ها و … طراحی شده است.

کارخانه تولید دیوار

شرکت پایدار سازه با بهره گیری از فضای تولیدی مناسب و با استفاده از تکنولوژی بومی و نیروی انسانی مجرب در راستای صنعتی سازی ساختمان گام برداشته است.

ظرفیت تولید این کارخانه برای تولید دیوارهای فوق سبک 2000 متر مربع در هر شیفت است که با همکاری 50 نفر نیروی انسانی مشغول فعالیت میباشد.

تمایزها

 • نصب کلیه محصولات صرفا از طریق افراد آموزش دیده ای انجام میگردد که موفق به اخذ گواهینامه از شرکت شده اند.
 • برای نصب مناسب دیوارها و حصول اطمینان از انطباق آن با رویه های فنی طراحی شده ، از همکاری پرسنل فنی مجرب برای نظارت بر اجرای مناسب دیوارها استفاده میشود.
 • برای افزایش دقت و کیفیت اجرا، با استفاده از تیم دفتر فنی ، امکان انجام محاسبات مربوط به دیوارها ، اتصالات و ارائه مشاوره های مناسب به تیم های نصب ، ایجاد شده است.
 • عدم نفوذ جانوران و حشرات موذی به دیوار.
 • صرفه جویی در هزینه حمل و نقل و در نتیجه صرفه جویی در سوخت و هزینه های انرژی در بلند مدت و در سطح کلان.
 • علاوه بر موارد بالا تمایز در عملکرد محصول یکی از رئوس اصلی توسعه شرکت است.