نگاه تخصصی به مدیریت شهری

تهران باید از مدیریت سنتی وارد مدیریت مدرن بشود خطرات زیادی آینده تهران را را تهدید میکند چه بسا به علت اینکه تهران پایتخت سیاسی کشور هم است، این خطرات دامن گیر امنیت کشور هم بشود پس باید هرچه زودتر مدیریت شهر تهران به سمت مدرن شدن برود.

راهکارهایی که می توان پیشنهاد کرد مثلاً طرح کلید به کلید در مناطق بافت فرسوده تهران شهرداری با کمک دستگاه های دولتی تعدادی از ملک های فرسوده را خریداری شوند و این ملک ها را تجمیع و حتی بعضی از آنها را تبدیل به فضای سبز و پارکینگ کند و برج هایی در این مناطق با اصول شهرسازی تهیه کند بعد طرح کلید به کلید عملیاتی و احدات گردید کلید واحدهای فرسوده را بگیرند کلید واحدهای نوساز را تحویل دهند.

شاید این طرح قبل از حادثه پلاسکو رقم خورده بود شاهد آن اتفاق نبودیم.

ایران زلزله خیز است

زلزله خطری است که تهران را همیشه تهدید می کند چند سوال در اینجا مطرح میشه:

  • آیا ساختمان های ما با اصول مهندسی ساخته شده؟
  • آیا این ساختمان ها در برابر زلزله های شدید دوام می آورند؟
  • بعد از زلزله امداد رسانی به چه صورت است؟
  • و هزاران سوال دیگر…

طراحی ساختمان های ما بر اساس آیین نامه های موجود در زمان خود می باشد و اگر تمامی استاندارد های طراحی لرزه ای و 2800 رعایت شده باشد تا حدودی ایمنی جان را در برابر زلزله تامین خواهد کرد اما با اجرای صحیح، اما متاسفانه تعداد زیادی از ساختمان ها ضعف اجرایی دارند که تمام مشکل این ضعف ها در یک جمله می توان گفت “فقر دانش حرفه ای ساخت و ساز” که شهرداری در این رابطه با کمک سازمان نظام مهندسی وصنعت بیمه کمک بزرگی می تواند به ساخت ساز اصلی بکند.

شهرداری و سازمان نظام مهندسی

شهرداری اهرم قدرت و سازمان نظام مهندسی یک منبع برای تامین و آموزش نیروهای متخصص باشد(مجری ذی صلاح) و در کنار آن صنعت بیمه با بیمه تضمین کیفیت مصالح و ساخت و ساز کمک فروانی می تواند به ساخت و ساز اصولی پایتخت کنند.

اما بازهم با تمام این شرایط بعد از زلزله تهران با مشکل امداد رسانی مواجه هستیم که از حالا باید تدابیر برای آن اندیشید حقیقت می توان گفت فاجعه در انتظار تهران است باید از حالا شهرداری و وزارت کشور(ستاد مدیریت بحران) در اطراف تهران سازه های خاص که در ژاپن این طرح اجرایی شده به صورت گنبدی شکل هستند را طراحی کند تا بعد از زلزله به مردم اسکان موقت دهد صحبت در حدود 10 میلیون جمعیت است واقعاً چاره ای بعد از زلزله برای آن دارید؟

وضعیت امداد رسانی هم متاسفانه بدتر از آن چیزی هست که تصور می کنید دوباره بر میگردیم به حادثه پلاسکو نردبان بلند از آتش نشانی منطقه 22 وارد عملیات شد. در بیشتر مناطق مرکزی و جنوب شهری ما اگر هم امکانات باشد امداد رسانی مشکل یا به هیچ وجه امکان پذیر نیست.

مشکل ترافیک و آلودگی هوا

یکی دیگر از مشکلات شهر های بزرگ ترافیک و آلودگی صوتی و هواست شهرداری با کمک صدا و سیما و وزارت ارتباطات تا حدودی می تواند به این موضوع کمک کند ولی باید ابتدا ناوگان حمل و نقل عمومی مدرن شود مثل اتوبوس ها و تاکسی های برقی در سطح شهر که اگر هم صدا سیما آموزش و فرهنگ سازی شروع کند واز طرفی هم وزارت ارتباطات در ناوگان حمل و نقل عمومی اینترنت به صورت رایگان و پرسرعت قرار دهد مردم تشویق به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی می شوند.

امید است شهردار جدید شهر تهران از تمام ظرفیت نیروهای متخصص و مدیریتی کشور در پایتخت استفاده درست را بکند تا بتوانیم حوادث تلخ را کاهش دهیم.

نویسنده: مهندس رامین علی محمدیان
دانش آموخته مهندسی زلزله عضو سازمان نظام مهندسی استان تهران
محقق و پژوهشگر فعال در حوزه فناوری های نوین ساختمانی و دبیر انجمن عمران